Čína – ako, kam, čo za koľko a tak…

Posted in Travelling
24.6.2013 - 13:36
by Clira14

Ako som sľúbila, tu spisujem technické veci týkajúce sa nášho výletu do Pekingu – pre prípad, že by sa to niekomu mohlo hodiť. Koho zaujímajú postrehy o tom aká je Čína a ako sme sa tam mali, Blade ich spísal na brm.sk

Čo všetko sme si potrebovali zariadiť?
1. Letenka do Beijingu (Peking) a spať
2. Ubytovanie
3. Víza
4. Peniaze
5. Výlet na Čínsky múr
6. Vyriešenie paranoje

Cesta: Letenka do Beijingu (Pekingu) a ako sa tam dostať, cestovanie po meste

Leteli sme z Budapešti ruskými aerolíniami AEROFLOTom s prestupom v Moskve. Nepochybne sa to dá aj inak – bez prestupu a pod., ale toto bola pre nás najlepšia varianta, nakoľko to bolo oproti iným (priamym) letom pomerne lacné (za 526€, tam aj spät). Ak objednávate letenku cez net a platíte ju kartou, overte si predtým, či je váš limit na karte pre bezhotovostné platby dostatočný.

Plán cesty bol nasledovný:
Budapest (BUD) – Moskva (SVO) – cca 2,5h čistého času letu
Moskva (SVO) – Beijing (PEK) – cca 7,5h čistého času letu

Medzi prestupmi sme mali čas zakaždým od 2-5h, takže to bolo znesiteľné. V zásade treba rátať s celým dňom zabitým cestovaním – 24h (presun do Budapešti a potom z letiska PEK tam, kde bývate).

Čo sa týka cesty z letiska do mesta – my sme použili Shuttle Bus, ktorý nás vyšiel 16 yuanov. Pri cestovaní v po meste metrom a MHD je fajn na stanici metra kúpiť kartičku, na ktorej máte kredit (záloha 20 yuanov, ktoré vám pri vrátení potom vrátia). Kartičku sme si kúpili na stanici Wudaokou a vrátili na Xizimen (čo sa dá určite aj inde, ale 100% aj tu).

Bývanie: Kde sa ubytovať v Pekingu a veci s tým spojené

V našom prípade išlo o služby airbnb, zajednanie cez nich bolo bezproblémové – nájdete si, kde chcete bývať, kontaktujete domácich, tí vám to potvrdia, zaplatíte a je.
Nás vyšlo ubytovanie na 9 dní 263€ (samostatná izba, kúpeľňa a kuchyňa spoločná, klíma, internet)

Po tom, ako prídete do Pekingu by ste sa podľa boha pravdy mali ísť zaregistrovať za asistencie domáceho na miestnej policajnej stanici – domáci by vám mal poskytnúť číslo jeho zmluvy o prenajímaní a spol. (pokiaľ je tedato jeho “prenajímanie” 100% košér). V prípade, že nebudete počas vášho pobytu registrovaní na policajnej stanici, hrozí vám a prenajímateľovi pokuta 500-5000 yuanov (čo je tak 60-600 euro) – pokiaľ sa vám však nič nestane a neprídete do priameho kontaktu s políciou (nič vám neukradnú, nič nespôsobíte…) nikto na to nepríde. Je ale dobré vedieť, že máte byť registrovaní.

Vodu v Pekingu z kohútika (alebo ako ja hovorím z točky :)) nikto nepije a ak áno, tak prevarenú. Na každom rohu však dostať kúpiť vodu balenú, takže smädom neumriete. Dôležitá poznámka – prehnanú hygienu nečakajte, skôr zanedbanú. Vzduch je tiež nič moc (prach, smog a spol. sú na dennom poriadku).

Elektrické zásuvky, ktoré sme mali v izbe boli použiteľné s tými dvojkolíkovými zástrčkami. Na spotrebiče ktoré majú na zástrčke dva kolíky a jednu dieru pravdepodobne budete potrebovať redukciu.

Oficiality: Víza do Číny …a víza do Ruska? Arrival a departue cards

Vybavenie víz do Číny pre turistov trvá štandardne 1 týždeň, ale dá sa to aj skôr (za vyšší poplatok). Potrebujete k nim jednu foto pasového formátu (my sme sa odfotili telefónom oproti bielej stene – romzery hlavy vs celá fotka nájdete na nete) a samozrejme pas (platný najmenej pol roka po plánovanom návrate), k žiadosti musíte priložiť minimálne rezerváciu letenky (normálne vytlačenú z netu) – tá postačuje + musíte vyplniť adresu, kde budete bývať.

Keď všetko máte, stačí žiadosť vypísať, nalepiť fotku, ísť ju zaniesť na ambasádu, zaplatiť v ČSOB pomocou papierika, ktorý vám dajú na konzulárnom oddelení 40€ a o týždeň si prísť pre vybavené víza. Žiadosť na stahnutie a informácie nájdete a webe ambasády.

Kedže sme v Moskve prestupovali, mohli sme nadobudnúť dojem, že aj tam nám bude treba víza, minimálne tranzitné. Nie je to tak. Pri presune na letisku v Moskve (SVO) z terminálu D na terminál F (D-E-F sú spojené jednou chodbou) nie je potrebné vyjsť z toho magického pásma za security kontrolou, takže víza do Ruska, ak tam prestupujete, vám netreba ani tranzitné, ani žiadne iné.

Pri príchode do Číny, predtým ako pristane lietadlo, máte vypísať arrival card a departue card – sú to dva papieriky, z ktorých jeden vám zoberú pri vstupe a druhý pri výstupe z krajiny. Je na ňom presné číslo letu, ktorým ste prišli a ktorým odlietate. Na druhej strane departue card je poučenie o povinnosti registrácie na policajnej stanici do (tuším) 24h – v prípade, že nebývate v hoteli a podobne.

Peniaze

V Číne sa platí yuanmi. V zásade platí momentálne prepočet, že keď niečo stojí desať yuanov, tak je to euro aj kúsok (konkrétne 20 centov). Takže posuniete desatinnú čiarku, prirátate 20% a máte cenu.

Čínsku menu si na Slovensku nezameníte. Taktiež ju oficiálne nemôžete vyvážať.

Výmenný kurz v zmenárni na letisku v Pekingu + poplatky boli neskutočne nevýhodné, takže sa vám 100% viac oplatí vybrať peniaze z bankomatu ako si ich zamieňať (poplatky v ČSOB a Slovenskej sporiteľni za výber boli 6€ a 5€).

Platby kartami a výbery kartou Slovenskej sporiteľne boli bezproblémové, po výbere z bankomatu ČSOB sa karta stala nepoužiteľnou, či už pri výbere z bankomatu, alebo pri platbe kartou (všetky transakcie boli zamietnuté, pri jeden sa dokonca urobila rezervácia na karte a tá sa hneď zablokovala – až sme museli ísť kvoli tomu do banky). Pri niektorých transakciách Sl. sp. bolo potrebné do terminálu naťukať PIN dvakrát za sebou (doteraz netuším prečo) – ale na rozdiel od ČSOB – táto banka sa naviac tvári, že problém akoby nejestvoval a problém napriek Blejdovmu urgovaniu mailom vôbec nič neriešili. Byť toho, že človek ide sám, na letisku si vytiahne pár yuanov, neviem ako by to dopadlo…

Tak odporúčam radšej si overiť u banky, či vám tam tie platby budú 100% fungovať, ako ostať žobrákom…

Výlet na Čínsky múr

Popravde – trvalo nám niekoľko dní, kým sa nám tento výlet podarilo zabezpečiť. Keďže sme sa rozhodli ísť nie na najnavštevovanejšiu časť múru Badaling (preľudnená fotka u Bledja na blogu), ale na Jinshanling, ktorý je vzdialený od Pekingu cca 160km ale o to viac pôvodnejší, sami sme by sme sa tam za slušnú cenu dostali len ťažko. Spolubývajuci z Thajska nám odporučili nejakú miestnu firmu, ktorá výlety organizuje – http://travelbeijing.cn/. Mailom sme sa celkom zvláštnou angličtinou dohodli na vyzdvihnutí pri najbližšej nemocnici (hoci ich podmienkou bol pôvodne hotel – a nechceli na nej poľaviť), kde nás o šiestej ráno čakal ujo s dodávkou, doviezol nás niekam do mesta, kde sme nastúpili do busu plného nešikmookých turistov a cca 3h cestovali na Jinshanling. Po príchode sme mali asi 3,5h na to, aby sme poobzerali múr a pol hodinu na obed. Ak sa necítite na nejakú závažnú turistiku, máte problémy s kolenami alebo podobne, na Jinshanling nechoďte. Ďaleko totiž nezájdete – keďže trasa je celkom náročná (ku koncu tejto časti múru veľmi strmé nerekonštruované schody – miestami si pripadáte, akoby ste liezli po rozpadnutej skale) .

Ak vás zaujíma, koľko nás to vyšlo – o kus menej ako si pýtajú megalománske cestovky na nete – konkrétne 270 yuanov samotný výlet + obed v cene, 40 yuanov lanovka na múr a 40 yuanov lanovka z múru (dá sa ísť aj pešo, len potom máte o hodne menej času na to, aby ste si prešli múr a za tie peniaze naviac to rozhodne stálo – my sme si povedali, že šlapať do kopca môžeme aj doma…).

Paranoja: Cestovné poistenie a iné

Cestovné poistenie som mala od Unionu. Neviem prečo. Mali na webe na to pekný a funkčný formulár, nemusela som s ním bojovať. A dokonca mali aj zľavu na ISIC a bolo v ňom všetko možné aj nemožné. Nevravím, že toto by ma vytrhlo z biedy a že je to najlepšie riešenie, iba že my sme to využili. A bolo nám to k ničomu. :)

V súvislosti s paranojou spomeniem aj jedenie v uliciach Pekingu – je fajn dodržiavať tzv. “peel it, cook it or don’t eat it”. Nikdy neviete aká chronta na vás kde číha – ja som si doniesla nejaké prechladnutie.

Well, nejestvuje asi nič iné, čo by človek pri pár dňovej návšteve Pekingu ešte mohol potrebovať. Snáď len byť vyzbrojený schopnosťou odolávať chrchlaniu a pľutiu miestnych na každom kroku. :)
S radosťou prijímam akékoľvek otázky na túto tému vybavovačiek.

Facebook Comments

comments

6 Responses

 1. […] Clira sa tvárila, že chce popísať ako poriešiť všetky organizačné záležitosti takejto cesty, takže ak vás to zaujíma, checknite potom jej web. EDIT – tu: clira.sk/cina-ako-kam… […]

 2. Ano says:

  nice :)

  (toto pismo tu by mohlo byt cierne v textarea)

 3. jana says:

  Cau:) fajn info:) Davali ste sa zaockovat? Ak ano, proti comu? Odporucaju hepatitidu A + B a neviem ci do toho ist alebo nie.

  • Clira14 says:

   Ahoj, specialne ockovat sme sa nedavali. Mame vsetko co treba mat na SR, viem, ze nie su co sa tohoto tyka ziadne oficialne odporucania – aspon teda vtedy neboli, resp. sme nic take nenasli. Takze… tak :) vlastne na to akosi nebol dovod. Asi potom aj zalezi, na kolko tam clovek ide a tak…

 4. Zuzana says:

  Ahoj, prosím ta na ambasadu si im priniesla len rezervaciu letenky? Ak hej, tak to potom nahodou nekontrolovali či to je naozaj aj vyplatené?
  Diki :)

  • Clira14 says:

   Ahoj, ano k vizam bolo treba rezervaciu letenky. Bola samozrejme zaplatena, lebo sme chceli letiet a preto sme to cele vybavovali, nechceli sme nakoniec ostat tak, ze budeme mat viza ale nie letenku, resp. ze viza budeme mat v inom termine ako tam pojdeme….. Cize najprv sme kupili letenky, potom rezervovali ubytovanie a potom podali ziadost o viza (kedze v nich bolo aj miesto pobytu). Celkom nerozumiem, preco sa pytas ci kontrolovali to, ci je letenka zaplatena. Planujes si podat ziadost o viza bez zaplatenej letenky?
   Ci to kontrolovali alebo nie, to zial neviem, ale nevyzerali nejako extra prisne – asi ak to clovek vypise ako ma, nemyslim, ze by s tym bol problem.

Leave a Reply