Gavin Ambrose & Paul Harris: Grafický design: Typografie

Posted in Grafika
9.8.2013 - 18:52
by Clira14

Pred nejakým časom som si kúpila knihu o typografii (Gavin Ambrose / Paul Harris: Grafický design: Typografie (Computer Press, 2010)). Tvárila sa byť takou, ktorá zhrnie všetko potrebné a vysvetlí ten základ, ktorému ešte stále nerozumiete ale mali by ste. Pokúsim sa v tejto recenzii stručne popísať, či tento zámer splnila.

Grafický design: Typografie

Kniha vás na prvý pohľad zaujme už len tým ako vyzerá – aj v mojom prípade asi predával najmä “obal” (v uvodzovkách preto, lebo tým myslím v skutku celý jej vizuál).  Pri letmom prelistovaní si určite všimneté svietivé ľavé žlté strany s celkom silnou typografiou – tým myslím fakt, že sa na to dobre pozerá. Na obálke zhliadnete parciálny lak a ku koncu knihy tiež pár strán tlačených na nenatieranom hnedom baliacom papieri – vyzerá to skrátka dobre.

Layout knihy je jednoduchý a ľahko sa v ňom zorientujete.

Čo teda v knihe nájdete a čo nie?

Áno, od takto vyzerajúcej knihy som čakala kémeše… či vlastne salonky. Vyzerá krajšie a lákavejšie, ako v skutočnosti je (možno to bude práve sazdbou a ponukou ostatných kníh v kníhkupectve okolo, neviem). Kniha vám ukáže, čo všetko vo svete typografie existuje – základne info o písmach, ktoré asi viete, klasifikáciu písiem, niečo málo o sadzbe. Ak čakáte, že po prečítaní knihy budete mať v hlave presný dojem ako je to správne, čakáte zle. Kniha vám síce povie čo je kerning a na čo si treba dávať pri sadzbe pozor, ale nepovie vám ako je to správne. Je iba akýmsi sprievodcom pri ďalšej práci s písmom a teda je na vás, či vám prezentované poznatky k niečomu skutočne budú alebo nie. Samé o sebe sa totiž javia celkom nepoužiteľne. Kniha vám povie, čo sa ako nazýva ale nepovie vám prakticky nič viac. Príkladov ako nasledovný, by sa našlo hŕba – osobne vysvetlenie toho, čo znamená CamelCase bez akéhokoľvek kontextu považujem za úplne zbytočné.

V závere knihy autori píšu, že chceli vysvetliť a predstaviť základné princípy typografie. Predstaviť možno predstavili, ale neviem, či niečo vysvetlili (toto sa im podľa mňa vôbec nepodarilo) – to, či je typografia, ktorú robíte dobrá, alebo nie, musíte vedieť a vidieť sami. Nepovedali vám recept na úspech tak, ako to popisujú ku koncu. Ja to však ani nečakám, skôr mi príde zaujímavé môcť sa viac zamerať na to o čom som doteraz ani len nepočula (napríklad o rôznych druhoch a použitiach uvodzoviek v rôznych jazykoch) v kontexte toho, čo robím…

Počas listovania celou knihou narazíte na ukážky popisovaných a predstavovaných charakteristík v reálnych grafických prácach svetových grafických štúdií – čo je fajn, keďže rôzne grafické materiály okolo bežného smrteľníka v SR sú na všakovakej úrovni – tu aspoň získa akú takú referenčnú hodnotu toho, čo je skutočne dobré a čo nie.

Všetko, čo som doteraz popisovala zaberá tak 80%-90% knihy. Posledných niekoľko strán sa venuje dokončovacím prácam – práve tieto považujem za najprínosnejšie. Vo svete FaxCopy a lacných tlačovín (ok, toto bol často doteraz môj svet, možno niekoho iného nie) máte možnosť vidieť pekne nafotené rôzne techniky dokončenia vzhľadu tlačoviny na profi úrovni – čo tak ľahko niekde neuvidíte.

Metalická Pantonka a zamatová bružúra - výročná správa EMI s vrazeným písmom

Suma sumárum?

Kniha ma sklamala, ale aj potešila zároveň. Čakala som hlbšie, pokročilejšie a systematickejšie vysvetlenia technických záležitostí písma. Neviem, či klasifikácia písiem na 24 strán zo 170 nie je zbytočne obšírna – a pritom v nej nie je nič zásadné napísané, to ako vyzerajú ktoré písma (a ich všetky znaky) predsa človek nájde aj kdekoľvek inde. Sklamali ma niektoré grafické lapsusy v knihe samotnej (je predsa o typografii preboha!). No a potešila ma už spomínaná kapitola o dokončovacích prácach a technická úroveň V4 väzby (hlavne fakt, že sa napriek môjmu zaobchádzaniu nerozpadla, ako hŕba iných väzieb).

Toto som v knihe tohto rázu naozaj nečakala...

Čakala som, že mi kniha vysvetlí viac (hm, asi som náročná…), nie len ukáže.

Rozhodla som sa, že knihy, ktoré konečne prelúskam ako túto posuniem ďalej. A tak – ak máte na ňu chuť a dočítali ste sa až sem, môžem vám ju poskytnúť, určite sa dohodneme… a hoci vám ju “požičiam” aj na vždy. :)

*Tento článok je subjektívny a popisujem v ňom mne vlastný názor na túto knihu. Ak vás v ňom niečo urazilo, alebo pobúrilo, pravdepodobne je váš názor o niečo iný ako môj a je to úplne v poriadku. ;-)

Facebook Comments

comments

Leave a Reply